Minu rõõmuks kasutab Nomads oma sügis-talvistes kollektsioonides palju peenetriibulist velvetit: nii ühevärvilist kui trükimustrilist. Sel korral valikus idamaine ujuv-udune ikat-tehnikat imiteeriv muster ja nö pisaramuster. Mind on velvet alati köitnud ja mu riidekapis on ikka vähemalt üks velvetseelik olnud. Mind võluvad selle sooja ja sõbraliku kanga juures konkreetsus, see et ta ei ole liiga kerge ning mis põhiline – reljeefsed pikitriibud. Ka kõige peenemad triibud, mis esmapilgul hoomamatuks jäävad, lisavad minu arvates kandjale sihvakust.

Neile, kes küsivad, kas velvet ka praegu moes on, koostasin lühikese ülevaate velvetist.

Velvet on käe all soe ja pehme kui samet, samas väga vastupidav puuvillkangas. Võib julgelt öelda, et ta on aja proovile vastu pidanud. Sajandite jooksul on ta moes olnud ja moest läinud, kuid ikka ja jälle tagasi tulnud.

Ehkki velvet tundub olevat 20. sajandi moe fenomen, võib selle lugu mõõta tuhandete aastatega. Velveti eelkäija töötati välja Egiptuses pea 2000 aastat tagasi. Euroopasse jõudis see Itaalia kaupmeeste kaudu keskajal ja oli väga levinud Lääne-Euroopa ülikute seas. Teda hinnati kui sooja, kiiresti kuivavat ja vastupidavat kangast. Just nende omaduste tõttu õmmeldi sellest peamiselt ülerõivaid.

Tänapäevases mõistes velvetkangas kujunes välja 18. sajandi lõpuks. Järgnevate sajandite jooksul valmistati velvetist peamiselt meeste töö- ja spordirõivaid – seda kandsid kooliõpetajad, velvetist õmmeldi ratsakostüüme, sõjaväevorme, teenijate livreesid. Kui velvet 19. sajandil Inglismaal ja Ameerikas masstootmisse läks, sai see populaarseks tööliste, kunstnike ja tudengite hulgas – siit pärineb velveti kui „vaese mehe sameti“ kuvand. 20. sajandi alguses kogus velvet populaarsust lasterõivaste kangana. 1960-70ndatel kuulus neutraalsetes toonides velvet protestiliikumiste juurde sümboliseerides lihtsust ja loomulikkust ning vastandit jäigale ja paindumatule. Järgnevatel aastakümnetel jäi velvet unustusse, kuid 1990ndatel loodud stretšvelvet tõi moemaailma uusi võimalusi.

Tundub, et just oma praktiliste omaduste ja mugavuse tõttu ei kao velvet iialgi.

 

Kui meie poes kliendile öelda, et see mantel või pluus või kott on valmistatud käsitsi kootud kangast, tekitab see enamjaolt kliendis hämmeldust. Käsitsi kootud kangas? Jah, Nomadsi kollektsioonides on neil alati kindel koht olnud. Võib küsida, et miks Nomads seda teeb ajal, mil kanga kudumine on usaldatud masinatele? Ilmselt kahel põhjusel. Esiteks, armastusest ja austusest India tekstiilikunsti vastu ja soovist traditsioonilist käsitööoskust elus hoida. Teiseks, võimaldab see neil väga erilisi ja isikupäraseid rõivaid luua.

Uues kollektsioonis on käsitsi kootud kangaid rohkem kui kunagi varem. Milline on sinu lemmik?

Millega mõõta käidud tee pikkust? Läbitud kilomeetrites? Möödunud päevades, kuudes ja aastates? Meil on üheks mõõdupuuks kollektsioonid. Sel sügisel võime öelda, et meil on selja taga 14 Nomadsi kollektsiooni ja alustame 15. kollektsiooni käimist. Oleme selleks puhuks uuendanud oma kodulehte sooviga paremini esile tuua Nomadsi rõivaste ilu. Samuti soovime jõudumööda lisada e-poodi ka teiste brändide tooteid, mida praegu saab osta ainult meie kauplusest Telliskivi Loomelinnaku poetänaval.

Nomadsi stiil on uuenenud. Nende endi sõnul on selle sügis-talvise kollektsiooni puhul tegemist nende kõige moodsama kollektsiooniga. Pidades ajaga sammu, ei ole Nomads loobunud oma eetilistest väärtustest ja India traditsiooniliste tekstiilitehnikate põimimisest oma kollektsiooni.

Uus kollektsioon on pühendatud kaunile paigale, kust Nomadsi tiim pärineb ja kus nende rõivad on disainitud. Disainer Kate on lummavad värvid ja mustrid üles noppinud Cornwall´i udustest hommikustest, avaratest maastikutest ja jalutuskäikudest metsas.

Kollektsioonis on senisest rohkem sooje kudumeid, lisatud on teksastiili ja mõned kahtepidi kantavad rõivad. On uusi lõikeid, mis sobituvad hästi vana klassikaga – pehmest puuvillasest velvetist pihikkleitide ja luksuslike sametmantlitega. Kõik trikotaažkangad on orgaanilisest puuvillast.

Neile, kes oskavad väärtustada käsitööd, on valikus käsitsi kootud kangast mantlid ja kotid, ikat-tehnikas kangast kleidid ja tuunikad ning tikandiga pluusid ja sametmantel. Käsitöö lisab rõivastele tekstuuri, huvitavaid nüansse ja annab erilise tunde.

Loodan, et leiad siit endale rõiva, mida tahad ikka ja jälle selga panna ja mis käib Sinuga kaasas pikki aastaid.